Попередження порушень постави в дітей.
Порушення постави – це симптом, що характеризує групу захворювань, які проявляються викривленням хребта у людини. Формування постави – є тривалим процесом, що розпочинається з першого року життя і завершується тільки до 20-25 років. У зв’язку з цим, особливого значення набувають методи профілактики та лікування, що дають стійкий результат і не мають негативних побічних ефектів. Лікувальна фізкультура та масаж – це найбільш відповідні способи впливу на дитячий організм. Крім того, це і відносно прості методи.
У дошкільному віці варто навчити дитину плавати, грати в футбол, стрибати зі скакалкою, а взимку – ходити на лижах або кататися на ковзанах.
Зважаючи на те, що багато спортивних секцій проводять набір 5-6 річних дітей, не поспішайте віддавати їх туди – серйозні заняття спортом краще розпочинати в більш старшому віці. А ось надати дитині можливість розім’ятися треба обов’язково. Для цієї мети підійде шведська стінка або драбинка, поперечина або кільця. Можна обладнати справжній спортивний куточок. Тільки не забудьте покласти на підлогу поролоновий мат або що-небудь пружне, щоб уникнути травм!
Отже, правильно організований руховий режим, активна і різноманітна фізична діяльність дитини – основа профілактики порушень постави, сколіозів та інших дефектів опорно-рухового апарату.
Окрім цього, слід звернути увагу на ще один важливий момент: дитина важко витримує нерухомі пози. Чим молодша дитина, тим складніше їй стояти або сидіти “спокійно”. Це пояснюється особливостями анатомічної будови дитячого хребта, він набагато більш еластичний, ніж дорослий, а, значить і менш стійкий. Щоб утримати своє тіло в випрямленому стані, дитина витрачає значно більші зусилля, ніж дорослий, і тому швидше втомлюється. При ходьбі важливо вчити дитину ставити стопи паралельно і утримувати вертикальну поставу тіла.
Має також велике значення для дитини так звана «сидяча» поза. Якщо у дошкільному віці виховати стійкий навик сидіти «рівно», то в шкільному віці дитина уникне проблем зі здоров’ям. Важливо, щоб дитина сиділа прямо, не згинаючи тулуб, голова може бути злегка нахилена вперед. Ноги впираються в підлогу всією стопою і зігнуті в тазостегнових, колінних і гомілковостопних суглобах під прямими кутами, спина повинна спиратися на спинку стільця або крісла, а стегна лежати на двох третинах сидіння. Не можна допускати, щоб дитина сиділа, поклавши одну ногу на іншу в наслідування дорослим, або прибирала ноги під сидіння, тому що під колінами проходять великі кровоносні судини і в таких позах вони перетискаються.
Особливо необхідно стежити за плечима – вони повинні бути на одному рівні. Не можна дозволяти дитині спиратися на одну руку, повертаючи плече при письмі чи малюванні. Це найбільша помилка, яка формує стійку звичку і веде до порушення постави та виникнення сколіозу. Меблі, якими користується дитина вдома і в школі, повинні відповідати її зросту. При цьому для підбору меблів Санітарним регламентом для закладів загальної середньої освіти, затвердженим наказом МОЗ України від 25.09.2020року No2205, передбачається по 2-3 розміри відповідно промаркованих меблів у кожному навчальному приміщенні.
Під час сну поза дитини не менш важлива, ніж положення тіла вдень. Хребет повинен добре відпочити за ніч. Це можливо, якщо хребет спирається в усіх своїх частинах і лежить прямо, не провисаючи, якщо дитина спить на боці, або зберігає всі фізіологічні вигини в положенні лежачи на спині. Спати краще на напівжорсткому ліжку, на пружному матраці. При цьому необхідно враховувати відповідність маси тіла дитини і товщини ліжка. Дуже важливий елемент ліжка – подушка. Вона повинна бути невеликий і пружною.
Пам’ятайте! Чим раніше буде виявлено порушення постави у дитини, тим легше його виправити!